Wiadomości

Wybuchy w kopalni KWK Pniówek

W środę, piętnaście minut po północy w JSW KWK Pniówek w Pawłowicach nastąpił wybuch metanu na głębokości tysiąca metrów, o czym doniósł w czwartek, 21.04 wieczorem Wyższy Urząd Górniczy. W pobliżu strefy zagrożenia było dziesięć osób, z czego dziewięciu objęło obrażeń, w tym 4 ciężko rannych. Opracowano ratowniczą akcję, w trakcie której nadszedł kolejny wybuch i niestety pokrzywdzeni zostali również ratownicy, próbujący trafić do znajdujących się pod ziemią górników. Wskutek tego już w czwartek, 21.04 zarządzający akcją podjął trudną decyzję o wstrzymaniu wszelkich działań do momentu ustabilizowania się sytuacji. Następnego dnia, od razu po spotkaniu zespołu zawodowców podjęto decyzję, iż ratunkowa akcja zostanie przerwana, a niebezpieczny obszar zostanie odosobniony.

W związku z tym, wiemy już o sześciu osobach śmiertelnie dotkniętych wybuchem. Niestety wciąż siedmiu osób nie odnaleziono. 23.04 w sobotę rekomendował sztab akcji poszerzony o świetnych naukowców, a szef zarządzający akcją zdecydował o zabudowie w w obszarze ściany N-6 dwóch tam przeciwwybuchowych. Zorganizowano więc potrzebny transport poszczególnych materiałów do budowy tam. Kwestia odnosząca się do wentylacji w obrębie N-6 została ustabilizowana. Akcja ratownicza trwa. Ratownicy zawodowi pracują nad zabudową dwóch tam przeciwwybuchowych, które czasowo odizolują zagrożony obszar od reszty kopalni. Spoiwem cementowo - mineralnym jest obecnie zalewana jedna tama. Jeśli zaś chodzi o drugą tamę, na ten moment gotowa jest sama konstrukcja. Dzisiejszego dnia ratownicy przystąpią do jej zalewania. Około dwie doby trwa zalewanie jednej tamy.

W czasie konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski złożył wyrazy współczucia rodzinom ofiar zarówno w wypadku kopalni Pniówek, jak i późniejszej, sobotniej katastrofy w kopalni Zofiówka, gdzie niestety także doszło do wstrząsu. To właśnie w tej kopalni została potwierdzona śmierć aż 4 górników, a 6 pozostałych jest nadal w trakcie poszukiwania. W szpitalu w Siemianowicach w dalszym ciągu leczonych jest 20 ofiar środowej katastrofy. Gdy metan niepostrzeżenie zacznie osiągać pod ziemią właściwe stężenie, wówczas wystarczy tylko iskra. A w takich kopalniach, w których są cały ogrom urządzeń elektrycznych oraz żelastwa, o tego typu iskrę niestety łatwo. Wtedy zaczyna zapalać się wszystko, co może płonąć, nawet znajdujący się w ścianie węgiel.

Wojna ze smogiem
Wojna ze smogiem

Efektowne pisanie witryn
Efektowne pisanie witryn

Fajne projektowanie stron
Fajne projektowanie stron

Wakacje a Covid
Wakacje a Covid

Godzina "W"
Godzina "W"

Zostaw komentarz