Wiadomości

Stan wyjątkowy blisko granicy z Białorusią

Od paru dni w pasie tuż przy granicy z Białorusią rozpoczął się stan wyjątkowy, którym dotknięto aż 183 lokalizacji, a zatem pewną część rejonów województwa podlaskiego a także lubelskiego. Został wprowadzony na 30 dni na mocy statutu prezydenta wydanego na wniosek rządu. Gabinet premiera wyjaśnił naniesienie stanu wyjątkowego sytuacją na granicy z Białorusią oraz poczynaniami dyktaturami Aleksandra Łukaszenki, prowadzącego "hybrydową wojnę", w której wykorzystywani są przesiedleńcy. Wedle opiniiZgodnie ze zdaniem polskiego rządu przewożeni są na granice migranci przez służby reżimu białoruskiego. Znajduje się pośród nich grupa, która od już kilku tygodni koczuje na Podlasiu w Usnarzu Górnym.

Ponadto rząd wskazywał także na zbliżające się wojskowe manewry Zapad-2021, w ramach których niedaleko z Polską ćwiczyć będzie około 200 tysięcy żołnierzy rosyjskich i białoruskich. W oparciu o konstytucję, stan wyjątkowy można urzeczywistnić, gdy w przypadku szczególnych niebezpieczeństw środki konstytucyjne nie są wystarczające. Natomiast orzeczenie prezydenta o nałożenie stanu wyjątkowego może uchylić Sejm, a więc już dziś zajmuje się sprawą.

Do polityków opozycji zwrócił się też szef MSWiA, koordynator służb specjalnych Kamiński Mariusz, który mówił o elementach zagrożenia niepodległości naszego kraju i integralności granic naszego państwa. Oświadczył też, że państwo białoruskie zarządzane w tym momencie przez dyktaturę prezydenta Republiki Białorusi, organizuje wielką operację międzynarodową migracyjnej turystyki. Ponadto wskazał, że białoruski reżim uruchomił w ostatnim czasie połączenia z Libanem. Z kolei Siemoniak Tomasz, poseł KO poinformował, że w imieniu klubu Koalicji Obywatelskiej składa wniosek dotyczący uchylenia rozporządzenia prezydenta odnoszącej się do wprowadzenia stanu wyjątkowego. Zauważył, że w argumentacji rozporządzenia nie ma mowy o tym, że obecne zagrożenie nie może być usunięte przy wykorzystaniu istniejących już środków. Ostatecznie Sejm nie uchylił w głosowaniu rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy o wprowadzeniu stanu wyjątkowego obok granicy z Białorusią.

Wojna ze smogiem
Wojna ze smogiem

Efektowne pisanie witryn
Efektowne pisanie witryn

Fajne projektowanie stron
Fajne projektowanie stron

Wakacje a Covid
Wakacje a Covid

Godzina "W"
Godzina "W"

Zostaw komentarz