Wiadomości

Międzynarodowy Dzień Tolerancji - co ma na celu?

Od przeszło 25 lat, 16 listopada odpowiednio świętuje się Międzynarodowy Dzień Tolerancji, który został uchwalony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ z inicjatywy UNESCO. Stosunkowo bardzo dużo osób każdego dnia ma styczność z brakiem tolerancji i to właśnie ten dzień ma o tym informować. Jest to pewnego rodzaju apelowanie do licznych instytucji publicznych, naukowców i rządów, żeby znaleźli rozwiązanie tego dużego problemu. Organizacji UNESCO bardzo zależy przede wszystkim na tym, by wykluczyć brak akceptacji poprzez edukowanie, czy także organizowanie wielu paneli dyskusyjnych, które mają na celu potęgowanie tolerancji i zachęcanie do braku poniżania osób dyskryminowanych.

Regularnie powstające zjawiska terroru, nacjonalizmu, homofobii, antysemityzmu i wszelkich nietolerancji, były powodem stworzenia tejże inicjatywy. Stwierdzono jednak, że to właśnie te grupy mają do czynienia z przejawiającą się marginalizacją, dyskryminacją oraz pewnym wykluczeniem przez osoby z bliskiego otoczenia. Przejawy nietolerancji są bardzo uciążliwe dla osób prześladowanych, stąd również obchody Międzynarodowego Dnia Tolerancji mają wspominać o różnych sytuacjach, w których dochodzi do awantur, a także pomóc w odszukaniu głębszych przesłanek uformowania się braku akceptacji. Takie akcje być potrzebne do tego, aby zrozumieć, czym faktycznie jest poszanowanie nie swoich praw i cudzej własności, ale też przedstawić, co to jest uznanie i zaakceptowanie różnic indywidualnych. Równie dobrze ma szkolić, uczyć umiejętności wysłuchiwania, zrozumienia innych ludzi, a także uznania różnego rodzaju kultur.

Międzynarodowy Dzień Tolerancji - jak obchodzono go w Polsce?

Wspólny apel ogłosili prezydenci, jak i burmistrzowie polskich miast, w którym to proszą o zapobieganie fizycznej i werbalnej agresji pojawiającej się z powodu homofobii oraz rasizmu, ale i też wykazują silne wsparcie dla tych osób. Pod generalnym apelem podpisał się między innymi prezydent Warszawy, Gdańska, Poznania, Lublina oraz Katowic. Prezydent stolicy, Rafał Trzaskowski powiedział, że wspólnota dnia 16 listopada będzie manifestowana poprzez zawieszanie flag w kolorach tęczy, jak i oświetlania wielu budynków. W tęczowych barwach został oświetlony głównie most Śląsko-Dąbrowski oraz Pałac Kultury i Nauki.

Wojna ze smogiem
Wojna ze smogiem

Efektowne pisanie witryn
Efektowne pisanie witryn

Fajne projektowanie stron
Fajne projektowanie stron

Wakacje a Covid
Wakacje a Covid

Godzina "W"
Godzina "W"

Zostaw komentarz